03.02.2014 19:30
A- A A+
0
404
Yeşil alanları kesen kesene!
Yorum Yaz
Anahtar Kelimeler
Paylaş
Sitene Ekle

DT’nin 60 yıllık arazisinde ağaçlar birer birer kesiliyor; sanatçılar ve tiyatroseverler ağaçlar için eyleme hazırlanıyor...

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü’nün 60 yıldan bu yana kullandığı, içinde kostüm ve dekor tasarımlarının yapıldığı, İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi, Stüdyo Sahne gibi sahnelerinin bulunduğu Macunköy’deki arazide, SS İvme Yapı İnşaat’ın ağaç talanı devam ediyor. İnşaat firmasına ait vinçler arazideki ağaçları her gün birer birer keserken, sanatçılar ve tiyatroseverler de ağaçlar için eyleme hazırlanıyor. Sanatçılar, tepkilerini, “Devletin arazisine vinçle girilemez. Devletin arazisi vinçle ranta kurban edilemez” sözleriyle dile getiriyor.

DT’nin 60 yıldan bu yana kullandığı arazi, 2005 yılında, “küçük sanayi sitesi yapılması amacıyla”, bir ölçümleme yapılmadan Maliye Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak tarafından SS İvme Yapı Kooperatifi’ne satılmıştı. Ancak arazinin satışında “aplikasyon (parselin ayrılması, birleşmesine aykırı durum) hatası” yapıldığı bu nedenle de DT Genel Müdürlüğü Milli Emlak’tan bu yanlışın düzeltilmesini istemişti. Kooperatif de arazinin “aplikasyon hatasını” görmezden gelerek, onlarca ağacın bulunduğu 20 metrekarelik alanı da kendi sınırları içine dahil etmek istiyor. Bu nedenle vinçlerle DT’nin arazisine giriyor. Arazideki ağaçlar da her gün birer birer kesiliyor.

Sanatçılar ve sanatseverler bu duruma tepkili. Sanatçılar, “inşaat şirketinin tüm hukuki işlemlere karşın yasal olmayan şekilde devletin arazisine girdiğine” dikkat çekerek, alanda eylem yapma kararı aldı. Eylem, ilerleyen günlerde, Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV), Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (DETİS), Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB) ve Kültür Sanat Sendikası’nın öncülüğünde gerçekleştirilecek. Sanatçılar, “Devletin arazisi vinçle ranta kurban edilemez” görüşünü dile getirirken, arazide toplumun da hakkı olduğunu belirtiyorlar.

Öte yandan SS İvme Yapı İnşaat yetkilileri ise her şeye karşın arazinin 20 metrelik alanına iş makinelerini hazır tutuyor. Eğer inşaat 20 metrekarelik alana yayılırsa, arazide DT Genel Müdürlüğü’ne ait tesisler, misafirhaneler de yıkılacak.

Başkent Dayanışması tarafından yapılan açıklamada: "Devlet Tiyatrosu’nun 60 yıldır kullandığı arazi, 2005 yılında sanayi sitesi yapılması için bir firmaya satılmıştı. Fakat arazinin satışında “aplikasyon (parselin ayrılması, birleştirilmesine aykırı durum) hatası” yapıldığı için Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü yanlışın düzeltilmesi için hukuki süreci başlatmıştı. Şirket, hukuki süreci hiçe sayarak onlarca ağacımızı keserek, yüzlerce ağacın olduğu yeşil alanı kendi sınırları içine katarak betona çevirmek istiyor. On metreyi aşan temel kazısı nedeniyle de birçok ağaç kuruma tehlikesi içinde.
Ağaçların kimseye danışılmadan oldubittiye getirilerek kesilmesi üzerine Ostim’de ki Polis Merkezi Amirliği’ne şikâyette bulunuldu. Görevlilerimiz inşaat şirketinin adamları tarafında sürekli olarak zorbaca taciz ediliyor. Bu durumla ilgili açılmış davalar var. Henüz ortada hukuki bir karar yokken nasıl kamu malına zarar verebiliyorlar. Bu gücü nereden alıyorlar belli değil. Ama bizler bir araya gelip kurumumuza sahip çıkmazsak yeşil alanımızın büyük kısmını ve misafirhanemiz ve diğer tesisleri de kaybedebiliriz.
Bu alan bir kamu kurumu olan Devlet Tiyatrosu’nun değil, doğal olarak da halkın malıdır.
Daha fazla ağacımızın ve arazimizin bir bölümünün de elimizden gitmemesi için…
3 Şubat Pazartesi günü saat 12.00 da ağaç nöbeti tutmak ve kamuoyu oluşturmak” için… 
Sanatçı, teknik, memur demeden seyircilerimizle birlikte İrfan Şahinbaş Atölye Tesislerimiz de olcağız. Lütfen bu duyuru, sadece burada kalmasın, herkese ulaşmaya çalışalım. 
Diğer Haberler
background