23.11.2013 11:15
A- A A+
0
248
Ziraat'te büyük skandal
Yorum Yaz
Anahtar Kelimeler
Paylaş
Sitene Ekle

Alman yasalarına göre 'kredi verme' lisansı olmayan 3 bankacı yandaş firmalara 650 milyon Euro'luk kredi dağıttı. Sahteciliği Almanlar yakaladı.

Ali GÜLEN / SÖZCÜ - Alman Bankacılık Denetleme Kurulu'nun incelemesine tabi tutulan Almanya'daki Ziraat Bankası'nda akıl almaz sahtecilik ortaya çıkarıldı. AKP destekli yandaş firmaların milyonlarca euroluk kredisine imza koyan Frankfurt'taki Ziraat Bank Int. AG'nin 3 yöneticisinin, sahte belgelerle atandığı tespit edildi. Sahteciliği yakalayan Alman Bankacılık Denetleme Kurulu soruşturma açtı.
Soruşturmayı yürüten çevrelerden sızan bilgiye göre Ziraat Bankası Almanya, 'sahtecilik' suçlamasıyla da karşı karşıya... İddiaya göre Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'ın ısrarıyla Ziraat Bank İnt. AG'nin Yönetim Kurulu Üyeliği'ne getirilen Ali Kıvanç Ünal'ın, kredi verebilme onayını, sahte belgelerle aldığı belirlendi. Bu durum, bağımsız denetçi raporuyla Alman Bankacılık Denetleme Kurulu'na (BaFin) bildirildi. Ayrıca, diğer iki yönetim kurulu üyesi Ayten Türkmen ve İsmail Eroğlu'nun da yüksek miktarlarda krediyi onaylayacak donanımlarının olmadığı saptandı.
Almanca olmasa da olur!
Almanca'ya vakıf olmayan bu ikilinin atanmasına BaFin'in karşı çıktığı, Aydın'ın itirazı aşmak için üçlü yönetim kurulu oluşturup atamayı bu yolla gerçekleştirdiği belirlendi. Hüseyin Aydın'ın, daha önce DemirHalkBank'ta çalışan Ayten Türkmen'in ataması için özellikle çaba gösterdiği de iddialar arasında.
SÖZCÜ'nün duyurduğu Sky Airlines-GTI şirketi üzerinden buharlaşan 14 milyon Euro'luk kredinin de arasında bulunduğu, yandaşlara aktarılan 650 milyon Euro'luk kredinin altında, "yolsuz atanan" bu üçlünün imzaları bulunuyor.
BaFin ifadeleri aldı
Ziraat Bankası'nın Almanya üzerinden açtığı kredileri mercek altına alan Alman Bankacılık Denetleme Kurumu (BaFin) dün Ziraat Bank Int. AG'nin yetkililerini ifadeye çağırdı. BaFin'deki toplantıya, Türkiye'den gelen iştiraklerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Arslan'la birlikte, Frankfurt'taki üç yönetim kurulu üyesi Ali Kıvanç Ünal, Ayten Türkmen ve İsmail Eroğlu katıldı. BaFin'in her üç yöneticiyi de lisans şartlarına uymadıkları gerekçesiyle görevden alması bekleniyor.
CHP'li Oyan harcamaları Meclis'e taşıdı
CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, son günlerde gündeme oturan Ziraat Bankası harcamalarını Meclis'e getirdi. Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle sunulan önergede çarpıcı sorular yer aldı. İşte Oyan'ın gündeme getirdiği sorular:
- Ziraat Bankası'nca 150'nci yıl kutlamaları çerçevesinde yapılan "eğlendirici" harcamaların tutarı nedir? Sayın Başbakan emirle eğlendirmeyi doğru buluyor musunuz?
- Ziraat Bankası'nca, "dünyada bir ilk" olduğu belirtilerek açılan "Görüntülü İşlem Merkezleri" (VTM) ne fayda sağlıyor? Bu VTM'lerden kaç adet kurulmuştur? Bu sistem için yapılan harcamaların tutarı nedir?
- VTM'lerin şov amaçlı veya belirli firmalara para kazandırmak amaçlı faaliyetler olup olmadığını soruşturmayı düşünür müsünüz?
- Ziraat Bankası'na son Genel Müdürün atanmasından bu yana Bankaca verilen hizmette bir iyileşme sağlamadığı halde, VTM'ler gibi teknolojik yatırımların tutarı hangi düzeyde olmuştur?
Diğer Haberler
background